ΑΦΙΕΡΩΜΑΤΑ

Η ολοκληρωμένη λίστα με τις μεταγραφές-αποχωρήσεις της καλοκαιρινής περιόδου!

Δείτε ολοκληρωμένες τις μεταγραφές και τις αποχωρήσεις των 14 ομάδων του Πρωταθλήματος Cyta για τη χρονιά 16-17:

ΑΠΟΕΛ Λευκωσίας

apoel

Προπονητής: Thomas Christiansen

Αποκτήθηκαν: Roberto Lago (Getafe), Andrea Orlandi (Ανόρθωση), Qazim Laci (Ολυμπιακός Πειραιώς), Renan Bressan (Rio Ave), Γιάννης Γιαννιώτας (Ολυμπιακός Πειραιώς), Igor De Kamargo (Genk), Facundo Bertoglio (Dinamo Kiev), Κύπρος Χριστοφόρου (Άρης Λεμεσού).

Αποχώρησαν: Jordi Codina (Reus Deportiu), Τάσος Κίσσας (Απόλλων), Γιώργος Τασουρής, Joao Guilherme Amorim (Al-Fateh), Ραφαήλ Αναστασίου (Αναγέννηση Δερύνειας), Μάριος Αντωνιάδης (Πανιώνιος), Κωνσταντίνος Χαραλαμπίδης (ΑΕΚ Λάρνακας), Χρίστος Τζιαμάς, Γιώργος Χριστοδούλου (Αναγέννηση Δερύνειας), Άλεξ Κωνσταντίνου (Νέα Σαλαμίνα), Carlos Miquel Tavares Calo (Ανόρθωση), Fernando Cavenaghi, Δημήτρης Χαραλάμπους, Πάρης Ψάλτης (Ερμής Αραδίππου), Mateusz Piatkowski, Semir Stilic, Estrela, Tomas De Vincenti (Al-Shabab), Κυριάκος Αρετάς (Δόξα).

ΑΕΚ Λάρνακας

aek

Προπονητής: Imanol Idiákez

Αποκτήθηκαν: Rubén Miño Peralta (Real Oviedo), Θωμάς Ιωάννου (Πάφος FC), Guillem Truyols (Mallorca), Κωνσταντίνος Χαραλαμπίδης (ΑΠΟΕΛ), Acorán Barrera (Ponferradina), Javier Garrido (Las Palmas), Αντώνης Γιωργαλλίδης (Ομόνοια).

Αποχώρησαν: Mateusz Taudul (ΑΕΖ Ζακακίου), Toño Ramirez (Real Sociedad), Albert Serran Polo (Δόξα), Adam Marciniak (Arka Gdynia), Κωνσταντίνος Καστάνας, Ducu Ninu (Hapoel Bnei Lod), Βασίλης Χατζηγιαννακού (Αναγέννηση Δερύνειας), Δημήτρης Κυπριανού (Εθνικός), Χριστόφορος Κούρτης (ΑΣΙΛ), Παρασκευάς Χούτρης (ΑΣΙΛ), Farley Rosa (Παναιτωλικός), Νέστορας Μυτίδης (Roda), Mikel Saizar Soroa, Κωνσταντίνος Ανθίμου.

Απόλλων Λεμεσού

apollon

Προπονητής: Pedro Emanuel

Αποκτήθηκαν: Τάσος Κίσσας (ΑΠΟΕΛ), Μιχάλης Παπαστυλιανού (Bury), Paulo Vinicius (Boavista), Valentin Roberge (Sunderland), Ανδρέας Καρώ (Nottingham Forest U21), Dudu Paraiba (Slask Wroclaw), Miquel Bedoya (Levski Sofia), Alejandro Barbaro (National), Arkadiusz Piech (Legia Warszawa), Francisco Di Franco (Boca Juniors II), Mohammed Kone (Saxan), Endrick dos Santos Parafita (Bahia), Andrian Sardinero (ΑΕΛ), Luka Ratkovic, Tiago Gomes (Braga).

Αποχώρησαν: Isli Hidi (Ολυμπιακός Λευκωσίας), Leandro Freire (Chaves), Jaime Simoes (Uniao Madeira), Pedro Monteiro (Pacos Ferreira), Elizio (Vizela), Dejan Mezga, Simeon Slavchev (Sporting Lisbon), Luka Stojanovic (Mouscron), Rogerio Conceicao Thuram (Κέρκυρα), Γιώργος Κολοκούδιας (Νέα Σαλαμίνα), Χρίστος Αντωνίου (ΑΕΖ Ζακακίου), Θεόδωρος Ιωσηφίδης (Ένωση Νέων Παραλιμνίου), Παναγιώτης Παναγιώτου (Ολυμπιακός Λευκωσίας), Francisco Di Franco (ΑΕΖ Ζακακίου), Mohammed Kone (Καρμιώτισσα), Endrick dos Santos Parafita (ΑΕΖ Ζακακίου), Χρίστος Γουίλερ (Καρμιώτισσα).

Ομόνοια Λευκωσίας

omonia

Προπονητής: John Carver

Αποκτήθηκαν: Κωνσταντίνος Κότσαρης (Παναθηναϊκός), Bruno Nascimento (Koln), Θανάσης Παντελιάδης (Αστέρας Τρίπολης), Emil Peter Jοrgensen (Fredericia), Άρης Σοϊλέδης (ΑΕΚ Αθηνών), Blati Toure (Recreativo Huelva B’), Silva Clayton (Goztepe), Amir Agayev (Bnei Yehuda), Matt Derbyshire (Roderham), Δημήτρης Κωνσταντινίδης (ΠΑΟΚ), Dario Kresic (Bayer Leverkusen), Θεοδόσης Κύπρου (Άρης Λεμεσού), Λουκάς Βύντρα (Hapoel Tel Aviv), Δημοσθένης Χαντζάρας (Ολυμπιακός Πειραιώς).

Αποχώρησαν: Laurentiu Branescu (Dinamo Bucharest), Cristovao Ramos, Romaric (NorthEast United), Δημήτρης Μουλαζίμης (Εθνικός), Ivan Runje (Jagiellonia Bialystok), Τάσος Καντούτσης (Εργοτέλης), Karim Hafez (Lierse), Helder Cabral, Luciano Bebe (Νέα Σαλαμίνα), Nuno Assis, Γιώργος Οικονομίδης (Ανόρθωση), Andraz Kirm (Olimpija Ljubljana), Faysel Kasmi (Lierse), Eze Vincent Okeuhie, Andre Schembri (Boavista), Ziguy Badibanga, Αντώνης Γιωργαλλίδης (ΑΕΚ Λάρνακας), Κωνσταντίνος Λούβαρης.

Ανόρθωση Αμμοχώστου

anorthosis

Προπονητής: Antonio Puche

Αποκτήθηκαν: Γιώργος Παπαδόπουλος (ΠΑΕΕΚ), Κυριάκος Παναγιώτου, Inigo Calderon (Brighton), Milan Savic (Novi Pazar), Alberto Aguilar (Sidney Wanderers), Chus Herrero (Llagostera), Guilherme Santos (Sampaio Correa), Γιώργος Οικονομίδης (Ομόνοια), Cristóbal Márquez Crespo (Toledo), Ruben Rayos (Sochaux), Carlos Miquel Tavares Calo (ΑΠΟΕΛ), Airam Cabrera (Korona Kielce), Louis Bennett (Marquette Golden Eagles), Airam Cabrera (Korona Kielce), Δημήτρης Κατσιμήτρος (Ολυμπιακός Πειραιώς), Adrian Colunga (Mallorca), Abdullahi Shehu (Uniao Madeira).

Αποχώρησαν: Ανδρέας Κίττος (ΑΕΛ), Aldo Teqja (Kukeci), Markus Holgersson (Aalborg), Μανόλης Τζανακάκης (Ολυμπιακός Πειραιώς) Leo Schwechlen (Goztepe), Δημήτρης Οικονόμου (Ένωση Νέων Παραλιμνίου), Razak Nuhu, Irakli Maisuradje (Ερμής Αραδίππου), Κωνσταντίνος Λαΐφης (Ολυμπιακός Πειραιώς), Χρίστος Μαραγκός, Toni Calvo (Βέροια), Nicolas Martinez, Andrea Orlandi (ΑΠΟΕΛ), Παναγιώτης Κωνσταντίνου, Ανδρέας Αβραάμ (Λάρισα), Jeremy Manzorro (Slavia Sofia), Ευθύμης Κουλούρης (ΠΑΟΚ), Ανδρέας Μακρής (Walsall), Dino Ndlovu (Qarabag), Cristóbal Márquez Crespo (Fuenlabrada), Milan Savic.

Νέα Σαλαμίνα

Nea Salamis Famagusta FC

Προπονητής: Eugen Neagoe

Αποκτήθηκαν: Robert Veselovsky (Mlada Boleslav), Σάββας Τσαμπούρης (Καλλονή), Goran Antonic (Spartak Subotica), Davide Grassi (Sarawak), Matias Abelairas (Independiente Rivadavia), Δημήτρης Φροξυλιάς (Ένωση Νέων Παραλιμνίου), Luciano Bebe (Ομόνοια), Άλεξ Κωνσταντίνου (ΑΠΟΕΛ), Nassir Maachi (Πάφος FC), Γιώργος Κολοκούδιας (Απόλλων), Γιώργος Ελευθερίου (ΑΕΛ), Φοίβο Χριστοδούλου (Hoffenheim U19), Ionut Neagu (Karabukspor).

Αποχώρησαν: Pavels Steinbors (Arka Gdynia), Marco Antic (Spartak Subotica), Solomon Grimes, Dragan Zarkovic, Φώτης Κέζος (Ερμής), Κυριάκος Κυριάκου (Οθέλλος), Χρύσανθος Μάντζαλος (Ομόνοια Αραδίππου), Matthieu Bemba (Radomiak Radom), Tiago Gomes (Δόξα), Simón Colina Dominguez (Partick Thistle), Aldo Adorno (Οθέλλος), Liliu.

ΑΕΛ Λεμεσού

ael

Προπονητής: Πάμπος Χριστοδούλου

Αποκτήθηκαν: Raphael Romo (Udinese), Ανδρέας Κίττος (Ανόρθωση), Χάρης Κυριάκου (Εθνικός), Dossa Junior (Koniaspor), Kevin Lafrance (Chrobry Glogow), Nurio Domingos Matias Fortuna (Braga), Μάριος Νικολάου (Inter Turku), Elvis Manuel Monteiro Masedo Babanco (Estoril), Aly Toure Savane (Benfica Luanda), Lucas Souza (Todela), Danilo Bueno (Botafogo), Carlos Wellington (Panduri), Μάριος Ηλία (Εθνικός), Aguinaldo Mendes (Δόξα), Pedro Begui (Benfica Luanda), Emmanuel Sarki (Wisla Krakow), Γιώργος Γεωργιάδης (Βέροια), Mikel Arruabarrena (SD Eibar).

Αποχώρησαν: Matias Degra (Λάρισα), Lukasz Skowron, Γιώργος Ελευθερίου (Νέα Σαλαμίνα), Joao Paulo Andrade, Massamba Sambou (Sedan), Bertrand Robert, Ostoja Stjepanovic (Slask Wroclaw), Πάνος Θεοδώρου (Καρμιώτισσα), Mathieu Coutadeur (Laval), Carlos Ohene, Ευάνθης Ιωάννου, Adnan Aganovic (Steaua Bucharest), Ανδρέας Σταύρου (Καρμιώτισσα), Frank Feltscher, Ανδρέας Φράγκος (Άρης Λεμεσού), Arkadiusz Piech (Legia Warszawa), Mihai Dina (CSM Ramnicu Valcea), Andrian Sardinero.

Ερμής Αραδίππου

ermis

Προπονητής: Νίκος Παναγιώτου

Αποκτήθηκαν: Jordy Deckers (VVV Venlo), Yordan Hristov (Botev Plovdiv), Πάρης Ψάλτης (ΑΠΟΕΛ), Alfonso Artabe (St Truiden), Alexandru Benga (Petrolul Ploiesti), Φώτης Κέζος (Νέα Σαλαμίνα), Γιάννης Αντωνίου (Αγία Νάπα), Γιώργος Λαμπρόπουλος (Αγία Νάπα), Irakli Maisuradje (Ανόρθωση), Pim Bouwman (Ένωση Νέων Παραλιμνίου), Yaroslav Martynyuk (Olmaliq), Ibson De Melo (Πάφος FC), Elson Hooi (NAC Breda), Miguel Alba (Πάφος FC), Fernandes De Araujo (Botafogo), Dominique Da Silva (Al-Urooba), Vytautas Cerniauskas (Dinamo Bucuresti), Emmerik De Vriese (Sint-Eloois-Winkel), Edward Mashinya (Ολυμπιακός Λευκωσίας).

Αποχώρησαν: Λεωνίδας Παναγόπουλος, Άθως Χρυσοστόμου (ΑΕΖ Ζακακίου), Δημήτρης Μουλαζίμης (Εθνικός), Ulysse Ndong, Paulo Pina (Ολυμπιακός Λευκωσίας), Fran Gonzalez (Pattaya NNK United), Christian Latorre (Liverpool Montevideo), Ανδρέας Βασιλόγιαννης (Λαμία), Yannick Yenga, Theo Weeks (Gabala), Πέτρος Κούρου (Διγενής Ορόκλινης), Jessy Mayele (Patro Eisden Maasmechelen), Chris Dickson (Sutton United), Ifeanyi Onyilo (ΑΡΗΣ Λεμεσού), Παναγιώτης Φραγκέσκου (Αλκή Ορόκλινης), Jordy Deckers.

Δόξα Κατωκοπιάς

doxa

Προπονητής: Λούκας Χατζηλούκας

Αποκτήθηκαν: Carlos Manuel De Oliveira (Πάφος FC), Albert Serran Polo (ΑΕΚ Λάρνακας), Ανδρέας Θεμιστοκλέους, Κυριάκος Αρετάς (ΑΠΟΕΛ), Carles Coto Payes (Εθνικός), Μάριος Πουτζιουρής (Εθνικός), Tiago Gomes (Νέα Σαλαμίνα), Rudy (Libolo), Luis Peralta (Once Caldas), Bara Mamadou Lamine Ndiaye (Gaziantep), Κυριάκος Αρετάς (ΑΠΟΕΛ).

Αποχώρησαν: Abel Pereira, Leandro Silva, Δημήτρης Μυρθιανός (Πανθρακικός), Γιώργος Αρέστη (Εθνικός), Dani Lopes (Viitorul), Diego Leon (Al-Mesaimeer), Carlos Miquel Tavares Calo (ΑΠΟΕΛ), Άλεξ Κωνσταντίνου (ΑΠΟΕΛ), Richard Emmanuel Njoh, Ricardo Lobo (Tochigi).

ΑΡΗΣ Λεμεσού

Aris

Προπονητής: Θαλής Θεοδωρίδης

Αποκτήθηκαν: Gottfried Golz (Coruripe), Νίκος Γιαννακόπουλος (Παναθηναϊκός), Άρης Τζιτζικαλάκης (Ατρόμητος), Παντελής Θεολόγου (Ατρόμητος), Alain Αlvarez (Racing Santander), Cristian Pulhac (Petrolul Ploiesti), Andrei Radu (Dinamo Bukarest II), Richard Boateng (Granada CF B), Harmony Ikande (Maccabi Yavne), Ανδρέας Φράγκος (ΑΕΛ), Mariano Berriex (Rangers Talca), Juanma Garcia (Betis B), Βασίλης Σκούρτης, Sadat Bukari (Al-Shoulla), Rogerio Martins (Πανθρακικός), Ifeanyi Onyilo (Ερμής Αραδίππου), Donneil Alain Moukanza (Slavia Sofia), Christer Youssef (Hansa Rostock).

Αποχώρησαν: Γιώργος Λοίζου (Αγία Νάπα), Edin Nuredinoski, Douglas Ozias (ΑΕΖ Ζακακίου), Steve Borg (Valletta), Χρίστος Ιερείδης (Ακρίτας Χλώρακας), Marco Aurelio (ΑΕΖ Ζακακίου), Χρίστος Χαραλάμπους (Πάφος FC), Ivica Guberac, Βαλεντίνος Παστελλής (ΑΕΖ Ζακακίου), Silvio Augusto Gonzalez, Αντώνης Ράνος, Randy (ΟΦΗ), Κύπρος Χριστοφόρου (ΑΠΟΕΛ), Θεοδόσης Κύπρου (Ομόνοια).

Εθνικός Άχνας

ethnikos

Προπονητής: Danilo Doncic

Αποκτήθηκαν: Δημήτρης Μουλαζίμης (Ομόνοια), Plamen Krachunov (St. Johnstone), Noel Franca (Americano), Γιώργος Αρέστη (Δόξα), Παναγιώτης Χαραλάμπους, Davor Rogac (NK Zavrc), Andrei Enescu (CSM Politehnica Iasi), Δημήτρης Κυπριανού (ΑΕΚ Λάρνακας), Mite Cikarski (Rabotnicki), Bogdan Gavrila (Dinamo Bukarest), Jefinho (Imperatriz), Nika Kacharava (Rostov), Giorgi Iluridze (Khabarovsk), Filip Filipov (Botev Plovdiv), Borislav Stoychev (Dunav Ruse), Emilio Zelaya (Argentinos Juniors).

Αποχώρησαν: Corrin Brooks, Χάρης Κυριάκου (ΑΕΛ), Alexandru Iacob (Πάφος FC), Ganiu Atanda (Ένωση Νέων Παραλιμνίου), Samuel Araujo Miranda, Everton, Μάριος Πουτζιουρής (Δόξα), Emmerik De Vriese (Sint-Eloois-Winkel), Elguja Grigalashvili, Shota Grigalashvili (Irtysh Pavlodar), Thomas Prager (Ένωση Νέων Παραλιμνίου), Krasniqi Kreshnic (Billericay Town), Carles Coto Payes (Δόξα), Μάριος Ηλία (ΑΕΛ), Revaz Barabadze, Guilherme de Paula Lucrecio (PDRM FA), Sebastian Cojocnean (Ένωση Νέων Παραλιμνίου), Beka Tugushi (Torpedo Kutaisi).

Καρμιώτισσα Πολεμιδιών

karmiotissa

Προπονητής: Λιάσος Λουκά

Αποκτήθηκαν: Χαράλαμπος Καϊρίνος (ΑΕΖ Ζακακίου), Andrija Dragojevic (KF Vllaznia Shkoder), Μανόλης Σάλιακας (Ολυμπιακός Πειραιώς), Mohamed Kone (Απόλλων), Taron Voskanyan (FC Pyunik Erewan), Γιάννης Ταραλίδης (Κισσαμικός), Πάνος Θεοδώρου (ΑΕΛ), Marko Adamovic (FK Vozdovac), Rubén Arocha (Deportivo Lara), Μιχαλανδρέας Νύκταρης (Χανιά), Ηλίας Βαττής (Κισσαμικός), Ανδρέας Σταύρου (ΑΕΛ), Michal Ordos (Sigma Olomouc), Γιάννης Τσολακίδης (ΠΑΟΚ), David Poljanec (NK Krsko), David Manoyan (FC Pyunik), Χρίστος Καρτσάμπας (Χανιά), Daniel Svab (Szigetszentmiklósi TK), Χρίστος Γουίλερ (Απόλλων), Βασίλης Παπαδόπουλος (ΠΑΟΚ), Τζέιμς Δημητρίου (Swansea U21).

Αποχώρησαν: Jorge Vieira (Αναγέννηση Δερύνειας), Ανδρέας Ρουσουνίδης, Χρίστος Μοδέστου, Νεόφυτος Χατζησπύρου (Ακρίτας Χλώρακας), Μάριος Λουκά, Νικόλας Σουλίδης, Μάριος Παστελλής, Δημήτρης Πόποβιτς (ΠΑΟΚ), Zé Vítor, Edgar Marcelino, David Opara, Πάνος Θεοδώρου (Πάφος FC).

ΑΕΖ Ζακακίου

aez_zakakiou-pr

Προπονητής: Νικόλας Μαρτίδης

Αποκτήθηκαν: Mateusz Taudul (ΑΕΚ Λάρνακας), Άθως Χρυσοστόμου (Ερμής), Λένος Σοφρωνίου (Νίκος & Σωκράτης Ερήμης), Χρίστος Αντωνίου (Απόλλων), Βαλεντίνος Παστελλής (Άρης Λεμεσού), Nebojsa Skopljak (Αγία Νάπα), Douglas Ozias (Άρης Λεμεσού), Ibrahim Walidjo (Πανελευσινιακός), Λευτέρης Σακελλαρίου, Marco Aurelio (Άρης Λεμεσού), Αντώνης Κατσής (Αγία Νάπα), Tawonga Chimodzi, Κωνσταντίνος Πάγκαλος (Πλατανιάς), Γιάννης Παχίπης (Ολυμπιακός Λευκωσίας), Leons Felicien (Ασίλ Λύσης), Nicólas Villafane (Σπάρτη), Ανδρέας Πιτταράς (Οθέλλος), Ismail Sassi (Club Mantois 78), Κρίστης Ανδρέου (Αγία Νάπα), Στέλιος Στυλιανού, Μάριος Παπαχριστοφόρου (Απόλλων), Francisco Di Franco (Απόλλων), Endrick dos Santos Parafita (Απόλλων), Douglas Ozias (Άρης Λεμεσού), Άθως Σολωμού (Rah Ahan), Αντώνης Ελευθερίου (Αμαθούς Αγίου Τύχωνα), Luis Fernando Borges Romao (Club America).

Αποχώρησαν: Χαράλαμπος Καϊρίνος (Καρμιώτισσα), Στέλιος Τεντώνης, Μιχάλης Πολυδώρου, Θεόδωρος Καννέτης, Ανδρέας Φωτίου, Νικόλας Χριστοδούλου, Βασίλης Εμμανουήλ (ΠΑΕΕΚ), Χρίστος Νικολάου, Σάββας Πικραμμένος, Αλέξης Γαρπόζης, Σταυρινός Στυλιανού, Μηνάς Χαλκιαδάκης, Ανδρέας Παπαθανασίου (Αλκή Ορόκλινης), Ταξιάρχης Θανέλας (Ακρίτας Χλώρακας), Σέργιος Παναγιώτου (Αγία Νάπα), Κωνσταντίνος Αλεξάνδρου, Ανδρέας Χρίστου (Αγία Νάπα).

Αναγέννηση Δερύνειας

anagennisi

Προπονητής: Αδάμος Αδάμου

Αποκτήθηκαν: Jorge Vieira (Καρμιώτισσα), Νίκος Μπαρμπούδης (ΕΝΑΔ), Νίκος Ευθυμίου (Οθέλλος), Ραφαήλ Αναστασίου (ΑΠΟΕΛ), Artur Yuspashyan (FC Pyunik), Ruben Brigido (Οθέλλος), Γιώργος Χριστοδούλου (ΑΠΟΕΛ), Αλέξανδρος Νατσιόπουλος (Λαμία), Vasko Kalezic (Dacia Chisinau), Βασίλης Χατζηγιαννακού (ΑΕΚ Λάρνακας), Emilio Furtado (Πανσεραϊκός).

Αποχώρησαν: Παναγιώτης Μέρτακκας, Αντώνης Ιωάννου (Ένωση Νέων Παραλιμνίου), Αντώνης Μούσιης (Ένωση Νέων Παραλιμνίου), Κυριάκος Κρασάς, Γιώργος Κουτούνας, Louis Malandjou, Κωνσταντίνος Καυκαρκού, Samad Oppong (ΠΑΕΕΚ), Ανδρέας Κουλούρης, Μαρτίνος Σολωμού.

You Might Also Like