ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ, ΑΦΙΕΡΩΜΑΤΑ

Τα 10 φετινά γκολ του Φώτη Παπουλή! (Pics & Videos)

Ο Φώτης Παπουλής διανύει την καλύτερη του χρονιά στον Απόλλωνα και αυτό μας το αποδεικνύουν τα 10 γκολ που πέτυχε σε 16 αγωνιστικές. Πλέον χρειάζεται άλλα πέντε για να καταρρίψει τη καλύτερη του προσωπική επίδοση που ήταν τη χρονιά 2014/2015, όπου κατάφερε να στείλει 14 φορές τη μπάλα στα αντίπαλα δίκτυα.

Στη φετινή χρονιά άργησε κάπως να πάρει μπρος, αφού έπρεπε να περάσουν οι δύο πρώτες αγωνιστικές και να έρθει η τρίτη, όπου οι «κυανόλευκοι» ταξίδεψαν στο Παφιακό στάδιο για να αντιμετωπίσουν την ΑΕΖ Ζακακίου.

Σ’ εκείνο τον αγώνα ο αρχηγός του Απόλλωνα χρίστηκε σκόρερ δύο φορές. Στο 25ο λεπτό άνοιξε το σκορ με σουτ στη κλειστή γωνία του Ταουντούλ, ενώ στο 84ο με φαλτσαριστό πλασέ μέσα από τη περιοχή διαμόρφωσε το τελικό 4-0.

Το τρίτο του γκολ το πέτυχε στην 5η αγωνιστική στο Λεμεσιανό ντέρμπι με την ΑΕΛ. Στο 15ο λεπτό της αναμέτρησης, αφού απέφυγε τον Σοάρες έστειλε τη μπάλα στο αριστερό παραθυράκι του Ρόμο, δίνοντας προβάδισμα στην ομάδα του. Το τέλος του αγώνα όμως δεν συνδυάστηκε με νίκη, αφού η ΑΕΛ κατάφερε και γύρισε το παιχνίδι.

Το επόμενο γκολ του Παπουλή ήρθε στην 7η αγωνιστική με τον Ερμή στο «Αντώνης Παπαδόπουλος» που όμως ούτε αυτό συνδυάστηκε με νίκη για τον Απόλλωνα αν και είχε το υπέρ του σκορ στο ημίχρονο με 2-1, τελικά γνώρισε την ήττα με 3-2. Ο Ελλαδίτης πέτυχε το γκολ της ισοφάρισης στο 33ο λεπτό με κεφαλιά.

Στην 8η Αγωνιστική απέναντι στην Αναγέννηση έδωσε συνέχεια στο σκοράρισμα ο αρχηγός του Απόλλωνα, πετυχαίνοντας το 5ο του εφετινό τέρμα. Στο 59ο λεπτό με κοντινό πλασέ σημείωσε το τρίτο από τα τέσσερα γκολ της ομάδας του, αφού πρώτα η μπάλα χτύπησε στο κάθετο δοκάρι στο πλασέ που επιχείρησε ο Μάγκλιτσα.

Άλλες δύο αγωνιστικές πέρασαν για να χριστεί και πάλι δις σκόρερ ο Φώτης Παπουλής. Συγκεκριμένα σημείωσε το πρώτο και το τρίτο από τα έξι γκολ των «κυανολεύκων» στη μεγάλη εκτός έδρας νίκη με 6-0 επί της Καρμιώτισσας.
Μόλις στο 3ο λεπτό ο Ελλαδίτης από κοντά έκανε το 1-0, ενώ στο 20ο λεπτό πέρασε τη μπάλα πάνω από το σώμα του Καϊρίνου, ανεβάζοντας το δείκτη του σκορ στο 3-0 και τα προσωπικά του γκολ στα 7.

Το 8ο του γκολ το πέτυχε εναντίον της Ανόρθωσης στη 13η αγωνιστική. Στο 27ο λεπτό με κοντινό πλασέ έβαλε την ομάδα του μπροστά στο σκορ, όμως στα τελευταία στάδια του αγώνα η ομάδα της Αμμοχώστου κατάφερε και σκόραρε, με αποτέλεσμα οι «κυανόλευκοι» να χάσουν μία προδιαγραφόμενη νίκη μέσα από τα χέρια τους.

Στη 15η αγωνιστική έμελλε να σημειώσει το 9ο του φετινό γκολ, στη νίκη με 4-1 επί του Άρη. Στο 15ο λεπτό της αναμέτρησης, αφού απέφυγε δύο αντιπάλους, με όμορφο πλασέ έστειλε τη μπάλα στην αριστερή γωνία του Γιαννακόπουλου, κάνοντας το 1-0 για την ομάδα του.

To 10ο και τελευταίο του τέρμα το πέτυχε στην πιο εύκολη απ’ ότι δείχνει το τελικό 2-1 εντός έδρας νίκη επί της ΑΕΖ Ζακακίου. Ενώ το σκορ βρισκόταν στο ισόπαλο 1-1 ο Απόλλωνας έδειχνε να δυσκολεύεται να βρει το δρόμο προς τα δίκτυα, παρ’ ότι προηγουμένως έχασε ένα σωρό ευκαιρίες. Όμως στο 75ο λεπτό ο αρχηγός, αφού συνδυάστηκε όμορφα με τον Άλεξ Ντα Σίλβα, με αριστερό σουτ νίκησε τον Σοφρωνίου, χαρίζοντας τη νίκη στην ομάδα του.