ΔΙΕΘΝΗ

Στο κόλπο η Γιουνάιτεντ που έγραψε ιστορία

Με γκολ των Μάτα-Μαρσιάλ η Γιουνάιτεντ νίκησε 2-0 την Γουότφορντ, έφτασε τους 2.000 βαθμούς στην PL και απειλεί πλέον τους πάντες στη σκληρή μάχη της 4άδας.

Οι “Κόκκινοι Διάβολοι” έγραψαν ιστορία στην Premier League αφού έγιναν το πρώτο κλαμπ που φτάνει τους 2.000 βαθμούς και αφού πήραν εκδίκηση για την ήττα στον πρώτο γύρο από την Γουότφορντ, με ματς περισσότερο πέρασαν πάνω από την Λίβερπουλ και μείωσαν στο -2 από τη 2η, Τότεναμ. Για 16 σερί ματς πρωταθλήματος απέφυγε την ήττα η ομάδα του Ζοσέ Μουρίνιο.

Ο Ζλάταν έχασε την πρώτη ευκαιρία στο 4’ για την Γιουνάιτεντ, που λίγο έλλειψε να κυνηγά και πάλι την Γουότφορντ στο σκορ αφού στο 20’ η φωτοβολίδα του Χολέμπας δεν πήγε στα δίχτυα του Ντε Χέα. Στο 28’ ο Βαλένσια έκανε εξαιρετική κίνηση και σέντρα από δεξιά αλλά ο Γκόμες απέκρουσε το τελείωμα του Πογκμπά για να σουτάρουν στη συνέχεια ψηλά από καλή θέση Ερέρα και Μχιταριάν. Στο 32’ ήρθε το πρώτο γκολ για την ομάδα του Special One και ήταν καταπληκτικό καθώς ο Μχιταριάν έδωσε στον Μάτα που του επέστρεψε με τακουνάκι, ο Αρμένιος έβγαλε στον Μαρσιάλ αριστερά, εκείνος γύρισε, ο Ζλάταν άφησε κάτω από τα πόδια και ο Μάτα τελείωσε τη φάση για το 1-0 που ήταν το σκορ του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν και πάλι με ευκαιρία, με τον Μαρσιάλ να κάνει το διαγώνιο σουτ άουτ και να απαντά στο 53’ η ομάδα του Βάλτερ Ματσάρι με το φάουλ του Μάουρο Ζάρατε που έβγαλε δύσκολα ο Ντε Χέα. Στο 60’ οι “Κόκκινοι Διάβολοι” καθάρισαν ουσιαστικά τη νίκη όταν στην κόντρα ο Μχιταριάν έδωσε στον Ζλάταν, εκείνος στον Μαρσιάλ μέσα στην περιοχή και ο Γάλλος πλάσαρε σωστά. Στο τελευταίο κομμάτι του ματς οι φιλοξενούμενοι είχαν δύο καλές στιγμές να σκοράρουν όμως το 2-0 παρέμεινε μέχρι το τέλος. Στο 70’ ο Νιανγκ ταλαιπώρησε τον Μπλιντ από δεξιά αλλά μετά τη σέντρα πάρε-βάλε ο Γιάνμαατ πλάσαρε ψηλά και στο 74’ ο Ντε Χέα απέκρουσε το σουτ του Ντίνι μέσα από την περιοχή.

Πηγή: gazzetta.gr