ΑΕΛ

Όταν προσπάθησε ήταν αργά

Ολοκληρώθηκε η 2η αγωνιστική του α’ ομίλου των πλέι οφ μεταξύ του ΑΠΟΕΛ και της ΑΕΛ στο στάδιο ΓΣΠ. Το ΑΠΟΕΛ ήταν ο μεγαλός νικητής της βραδιάς με σκόρ 2-0. Στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου ο Πιέρος Σωτηρίου απο τα 11 βήματα έκανε το 1-0 και με το καλημέρα του δεύτερου ημιχρόνου ο Κάνιας διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του.

Η πρώτη καλή ευκαιρία στο παιχνίδι έγινε στο 12ο λεπτό από πλευράς γηπεδούχων. Μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Μπερτόλιο έκανε την κεφαλιά με την μπάλα να φτάνει στο Μερκή και από πλάγια θέση να δοκιμάζει το σούτ, σημαδεύοντας το αριστερό κάθετο δοκάρι της εστίας του Ρομό.

Η πρώτη επικίνδυνη επίσκεψη της ΑΕΛ στα καρέ των γηπεδούχων ήταν στο 18ο λεπτό από εκτέλεση φάουλ του Σοάρες σε καλό σημείο αλλά αδύνατο για να κάνει τη ζημιά.

Κατοχή το ΑΠΟΕΛ, αντεπιθέσεις η ΑΕΛ

Προσπαθούσαν να βρουν το ρυθμό τους οι δύο ομάδες καθώς μέχρι το 20 λεπτό υπήρξαν πολλές μικρό διακοπές στον αγώνα με σκοπό να μην μπορεί να παιχτεί ποδόσφαιρο.

Το ΑΠΟΕΛ είχε την κατοχή, προσπάθησε να κυκλοφορήσει την μπάλα και να ψάξει το γκολ, αντίθετα με την ΑΕΛ που προσπαθούσε με κάποια αντεπίθεση να κάνει τη ζημιά.

Φάσεις και δοκάρι

Στο 32ο λεπτό το ΑΠΟΕΛ έχασε μεγάλη ευκαιρία για να ανοίξει το σκόρ με τον Αλωνεύτη να σερβίρει στον Πιέρο Σωτηρίου ο οποίος έκανε το αριστερό πλασέ αλλά ο Ρομό εδίωξε δύσκολα.
Στο 44ο λεπτό ο Πιέρος κατέβασε με το κεφάλι στον Αλωνεύτη που κοντρόλαρε και έκανε το δεξί βολέ, σημαδεύοντας το αριστερό κάθετο δοκάρι της εστίας του Ρομό.

Γκολ από τα 11 βήματα

Οι πολλές φάσεις και η πίεση των γηπεδούχων έφεραν αποτέλεσμα. Το γκολ ήρθε στην τελευταία φάση του ημιχρόνου. Μετά από γέμισμα στην περιοχή της ΑΕΛ, ο Πιέρος διεκδίκησε ψηλά μαζί με τον Κυριάκου με την μπάλα να χτυπά στο χέρι του αμυντικού της Λεμεσιανής ομάδας και ο διαιτητής της αναμέτρησης Λούκας Σωτηρίου να υποδεικνύει παράβαση. Ο Πιέρος Σωτηρίου ανέλαβε την εκτέλεση και ήταν εύστοχος.

Τέλος ημιχρόνου

Με το καλημέρα ο Κάνιας

Με το καλημέρα του δεύτερου ημιχρόνου το ΑΠΟΕΛ διπλασίασε τα τέρματα του. Ο Μιλάνοφ έκανε την σέντρα, η μπάλα πέρασε από τον Μπερτόλιο και έφτασε στον Κάνιας ο οποίος έκανε το δεξί πλασέ στην κίνηση νικώντας τον Ρομό για το 2-0.

Πιο επιθετική η ΑΕΛ

Μετά το 2-0 ο Διονύσης Διονυσίου πέρασε στο παιχνίδι τον Πίτι και τον Γεωργιάδη κάνοντας πιο επιθετική την ομάδα του. Αναγκάστηκε να βγει ψηλά και να απειλήσει την εστία του Βάντερμαν. Η πρώτη καλή ευκαιρία για να μειώσει στο σκόρ ήταν στο 69ο λεπτό, με τον Μέσκα να επιχειρεί ένα σουτ εκτός περιοχής αλλά να είναι άστοχο.

Προσπάθησε να βρεί χώρους και να ψάξει για κάποιο γκολ αλλά δεν τα κατάφερε..Δοκίμασε σε 2-3 φάσεις να κάνει τη ζημιά αλλά δεν μπόρεσε.

Από εκεί και πέρα μέχρι και την λήξη του παιχνιδιού δεν έγινε κάτι το αξιόλογο. Οι φάσεις απουσίαζαν και τα τελευταία λεπτά έμοιαζαν τυπικής διαδικασίας.

Σκόρερ: Πιέρος 45+, Κάνιας 47,
Κίτρινη: 18’ Μιλάνοφ