ΑΛΛΑ ΘΕΜΑΤΑ

Πρώτη νίκη από τον Ιανουάριο για τον Μάρκο! (vid)

Ο Μάρκος Παγδατής πανηγύρισε την πρώτη του νίκη από τον Ιανουάριο και μετά από 8 διαδοχικά αρνητικά αποτελέσματα. Ο Κύπριος πρωταθλητής, απώλεσε μόλις 3 games από τον Nikoloz Basilashvili και άνοιξε με μια εμφατική νίκη τις υποχρεώσεις του στο νεοσύστατο Antalya Open Tennis Tournament.

Ο Παγδατής τα πήγε πολύ καλά στην πρεμιέρα του στο νέο τουρνουά της Αττάλειας και απώλεσε μόλις 3 games από τον Basilashvili, τον οποίο κέρδισε με 6-2, 6-1 σε 49 μόλις λεπτά.

Αυτή ήταν μόλις η 5η νίκη για τον Μάρκο στη φετινή σεζόν. Είχε πετύχει 3 νίκες στο ASB Classic του Ώκλαντ την πρώτη εβδομάδα της χρονιάς και άλλη μια στο Australian Open, έκτοτε όμως δεν κέρδισε κανέναν άλλον αγώνα, αντιμετωπίζοντας διάφορα προβλήματα με τραυματισμούς, αλλά και δύσκολες κληρώσεις.

Μετά από 8 σερί ήττες, ο 32χρονος Κύπριος πρωταθλητής, ο οποίος έχει πέσει στο Νο. 79 της παγκόσμιας κατάταξης, πέτυχε 9 άσους και έχασε μόλις 6 πόντους από τη γραμμή του σερβίς, κερδίζοντας τους 14 από τους 16 πόντους στα πρώτα του σερβίς και τους 15 από τους 19 στα δεύτερα.

Έφτασε 8 φορές σε break point και αξιοποίησε τις 5 από αυτές τις ευκαιρίες, για να “σπάσει” τον Γεωργιανό 2 φορές στο 1ο σετ και άλλες 3 στο 2ο σετ.

Στον 2ο γύρο του Antalya Open Tennis Tournament, o Παγδατής θα αντιμετωπίσει έναν εκ των Viktor Troicki και Carlos Berlocq. Ο Troicki είναι στο Νο. 40 στον κόσμο και ένας εξαιρετικός παίκτης στο γρασίδι, ενώ έχει και μια πολύ ενδιαφέρουσα μονομαχία με τον Παγδατή, καθώς έχουν συναντηθεί ήδη 7 φορές, με τον Κύπριο πρωταθλητή να προηγείται με 4-3.

Πηγή: tennisnews.gr